info@sanatsalbaski.com     |     0532 237 96 10     |     Whatsapp Canlı Destek

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sanatsalbaski.com Nedir?

İnternet sitemizi ziyaret eden bir kullanıcı ayrıca kendi eserinin dijital imgesini sistemimize yükleyebilir ve Fineart baskı alabilir. Bu durumda Sanatsalbaski.com sitesinde sunulan kağıt ve diğer medya, format, boyut, baskı sistemleri ve arkalıklar arasından seçimlerini yapar ve baskı siparişini verir.

Sanatsalbaski.com Baskı Tipleri Nelerdir?

Sanatsalbaski.com baskı tipleri Fine Art baskı, Kanvas baskı ve Diplekstir.

Fine Art Baskı Nedir?

Fine art baskı büyük format mürekkep püskürtmeli baskı makinesiyle yapılır. Bu teknoloji 1900`larda IRIS mürekkep püskürtmeli yazıcı, dokulu kağıt üzerine yüksek kaliteli fotoğrafik baskı yapmak üzere değiştirildiğinde geliştirilimiştir. Bugünlerde Fineart baskı için bir çok baskı makinesi kullanılmaktadır. Sanatsalbaski.com’daki baskılar için Epson 11880 ve Canon ProGraf 4000 kullanılmaktadır. Epson ve Canon baskı makineleriyle yapılan fineart baskılar dünyanın bir çok müze ve galerileri tarafından en yüksek kalite baskı kabul edilmektedir.

Kanvas Baskı Nedir?

Kanvas baskı yüksek kalite kanvas üzerine yapılmış fineart baskıdır. Kanvas üzerine yapılan baskı daha dramatik ve canlı görünür. Örneğin fotoğrafçılar son yıllarda kanvas üzerine basılan picturesin çok değer kazanabileceğini keşfetmişlerdir. Kanvas baskı çerçeveye gerilebilir veya tüp içinde folyo halinde gönderilebilir. Kanvas baskı ısmarladığınızda çerçeve tercih edip etmediğinizi belirtmeniz gerekir. Bütün kanvas baskılarımız koruyucu bir sprayle güneşin UV ışınlarından korunmaktadır.

Dipleks Baskı Nedir?

Dipleks (diasec,perspex) eserin pleksiglasa özel bir yapıştırıcı malzeme ile doğrudan iliştirildiği ve arkada alüminyum veya akrilikten yapılan koruyucu bir tabaka ile sandiviç haline getirildiği sıradışı bir sunum biçimidir. Eserin arkasına yerleştirilen tabaka sayesinde istenilen mesafe ile duvara asılması kolaylaştırılmıştır. Pleksiglass çerçeve sayesinde sırt ile resim arasındaki yansıma önlenerek parlak ve şık bir sunum sağlanmıştır. Dipleks müze ve galeri teşhirlerinde modern görünümü, kalitesi ve uzun ömürlülüğü yüzünden tercih edilir.

Baskılarımı Nasıl Korumalıyım ve Suya Dayanıklılar mı?

Sanatsalbaski.com baskı nüshalarını sipariş adresine göndermeden önce inceler. Her bir baskı bir sanat eseri addedilmeli ve özenle korunmalıdır. Bir çok açıdan bir eserin baskısı eserin kendisinden daha kırılgandır. Baskınızın uzun ömürlülüğünü garanti etmek için aşağıdaki noktalara dikkat ediniz:

  • Sanatsalbaski.com baskılarını direk güneş ışığından uzak tutunuz. Böylece 100 seneyi aşkın ömürleri olacaktır.
  • Baskının ön yüzüne basınç uygulamayınız; özellikle kanvas baskılarda çerçeveye denk gelen yerlere dikkat ediniz.
  • Baskılarınızı üstüste yığın halinde tutmayınız.
  • Baskılarınızı ısıda ve rutubette büyük değişikliklerden uzak tutunuz. Bunlar çatlamalara sebep olabilir. Örneğin seyahat ederken, dış mekan teşhirlerinde ısıtıcı veya soğutucularla hava değişikliklerini kontrol ediniz. Kullanmadığınız zaman gölge ve serin yerlerde muhafaza ediniz.
  • Baskılarınızı üstten çok az basınç uygulayarak nemli bir bezle temizleyebilirsiniz.

Ne Tür Malzemeler Üzerine Fotoğraf Baskısı Yapabiliyorsunuz?

Baskılarımızı en iyi kalite Hahnemühle kağıtları ile yapmaktayız. Bu kağıtlar asitsiz ve doğal kağıtlardır ve 100 seneyi aşkın ömürleri vardır. Fineart baskının önemli bir kısmı sanatçının iletmek istediği fikri en iyi yansıtan kağıdı bulmaktır. Baskı atölyemizde artizan baskı ekibimiz ve sanatçı bu amaç için birlikte çalışırlar.

Sanatsalbaski.com Teknolojisi Nedir?

Sanatsalbaski.com baskıları 1440-2880 dpi, 8 renk veya 12 renk mürekkep sistemi ile yapılmaktadır. Bu daha geniş renk evreni ve daha keskin, daha çok detay içeren baskı anlamına gelir.

Sanatsalbaski.com Baskı İçin Hangi Baskı Makineleri Kullanır?

Sanatsalbaski.com baskı atölyesinde farklı boyutlarda baskı için aşağıdaki baskı makineleri kullanılmaktadır.

  • Epson Stylus® Pro 11880
  • Canon ProGraf Pro 4000

Hangi Mürekkep Çeşitlerini Kullanıyorsunuz?

Sanatsalbaski.com baskı atölyesinde sadece uzun ömürlü (archival) mürekkepler kullanılır. Ultrakrom teknolojisine sahip Epson geniş format baskı makinesi ile birlikte kullanılan uzun ömürlü, solmayan mürekkeplerimiz renk ve canlılıklarını 120 yıl sürdüren mürekkeplerdir.

Baskılarımın Ömrü Ne Kadar Olacak?

İmge kalıcılığını ve baskı ömrünü etkileyen bir çok faktör vardır. Aşağıda normal seyir koşullarında kağıt ve kanvas türlerinin yaklaşık ömürleri verilmiştir.

  • Fineart Paper: Hahne Mühle 100 yıl üstü
  • Kanvas: Ilford Kanvas 60 yıl

Not: Gerçek baskı istikrarı ve ömrü görsele, teşhir koşullarına, ışık yoğunluğuna, nem oranına, atmosfer koşullarına ve baskı sonrası işlemlere göre değişkenlik gösterir. Üreticiler bu faktörlere hakim olamayacağı için genelde stabilite ve uzun ömre kefil olamazlar. Sanatsalbaski.com bütün baskıları için yüksek baskı kalitesini garantiler ve maksimum imge stabilitesi ve ömrü için iyi koruma ve cam veya laminasyon çerçeve önerir.

Sistemlerinize Renk Kalibrasyonu Yapılıyor mu?

Evet, müşterilerimiz baskıda elde ettiğimiz renklerden son derece memnunlar. Ancak bu süreçte ekran kalibrasyonu ve teknoloji gibi bir çok faktör rol oynar. Resmin çekildiği kamera ve kağıt profilinden baskının nerede asılacağına kadar bir çok şey renklerin görünümünü etkiler. Eğer renkler konusu sizin için öncelik ise bizim kağıt profillerimizi kullanmanızı tavsiye ederiz...

Bilmem Gereken Teknik Terimler Nelerdir?

1. Çözünürlük Nedir ve Neden Önemlidir?

Çözünürlük bir görselin (ya da görseli gösteren bir ekranın) ne kadar detaya sahip olduğunu tanımlayan bir terimdir. Çözünürlük ne kadar yüksekse görüntü de o kadar çok bilgi içerir. Dijital bir görselden bahsederken çözünürlüğü 1600x1200 demek, görsel 1600 yatay ve 1200 dikey renk noktasına sahip demektir. Daha çok nokta daha yüksek çözünürlük manasına gelir. Örneğin 8”x10” ve inch başına 300 piksel çözünürlüğü olan bir görsel yine 8”x10” ve inch başına (dpi: dots per inch) 150 piksel çözünürlüğü olan bir görselden daha yüksek bir çözünürlüğe sahiptir.

2. Aspect Oranı Nedir?

Bir görselin aspect oranı eninin boyuna oranıdır. Görselinizin aspect oranını bulmak için büyük olan çözünürlük değerini küçük olana bölün. Mesela 4000x7000`lik piksel boyutunun aspect oranı 1:1,75`tir. Çünkü 7000`i, 4000`e bölersek 1,75 elde ederiz. Bu durumda 1:1,75 aspect oranına göre çok küçük (xs) ebattaki baskınızın boyutu 20cm x 35 cm olacaktır.

3. TIFF ve JPEG Arasındaki Fark Nedir?

JPEG “joint photographers experts group”un kısaltmasıdır. Kayıplı bir dosya formatıdır. “Kayıplı” daha küçük boyutta ve aslına eş olmayan dosya üreten matematiksel bir işlemi anlatmak için kullanılan bir terimdir. Bir görsel her JPEG olarak kaydedillişinde içerdiği bilgi sıkıştırılır ve görsel tekrar açıldığında sıkıştırılmış veri baz alınarak görsel tekrar oluşturulur. Bu aşamalarda orijinal veride kayıplar olur. JPEG, bu yüzden görselin son halini kaydetmek için uygun fakat görseli editlemek için uygun bir format değildir. JPEG’in resmi olmayan sitesi: www.jpeg.org`dur. JPEG hakkında daha çok bilgiyi wikipedia`da bulabilirsiniz. (http://en.wikipedia.org/wiki/Jpeg).
TIFF Tag(ged) Image File Format`ın kısaltmasıdır. Kayıpsız ve şu an popüler olarak kullanımda olan en esnek formatlardan biridir. Sanatsalbaski.com`ta baskı için öncelikli tercih ettiğimiz dosya formatı TIFF`tir.TIFF edit aşamasında en çok tercih edilen formattır. TIFF dosyaları JPEG dosyalarından daha büyüktür. Bu yüzden fotoğraf makinalarında kullanılmamaktadır.
TIFF'in resmi olmayan sitesi için:. http://home.earthlink.net/~ritter/tiff/ ya da wikipedia için http://en.wikipedia.org/wiki/TIFF

4. Pixel Nedir?

Pixel ingilizce `götüntü elementi` manasına gelen “Picture Element”in kısaltmasıdır. Bilgisayar ekranında görüntülenebilen en küçük noktaya denir. Inch başına nokta (dpi) ya da inch başına pixel (ppi) kimi zaman biribirinin yerine kullanılmaktadır. Fakat yazıcılar açısından ikisinin manası değişiktir.

Sanatsalbaski.com Sevkiyat ve İadeleri Hakkında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Gönderim zamanları ve işlemleri için Kurallar ve Şartlar sayfasına başvurunuz.

Siparişimin Gönderildiğini Nasıl Bilebilirim?

Siparişinizi tamamladığınızda size bir takip numarası verilecek. Alt menüdeki sipariş takip butonundan bu numara ile siparişinizin durumuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Eğer siparişiniz için takip numarası almadıysanız lütfen bize bildirin. Bu durumda siparişinizi sizin için biz takip ederiz. Sevkiyatların sadece salı ve cuma günleri yapıldığını hatırlatalım. Varış tahminlerine hafta sonları dahil değildir.

Siparişimi Nasıl Takip Edebilirim?

Siparişinizi takip edebilmeniz için menüdeki `sipariş takip` yazısına tıklayınız.

Paketimin İçine Bir Hediye Notu Yazabilir miyim?

Ödeme sayfasında siparişinizin ödemesini yaparken siparişinizin hediye olduğunu belirtebilir ayrı bir ücret ödemeksizin hediye notu yazabilirsiniz.

Siparişim Ne Kadar Zamanda Gönderilir?

Standart Gönderim (Türkiye) baskıdan 2-5 iş günü sonra
Kıta Avrupası ve diğer baskıdan 3-7 gün sonra
Gönderim zamanları paketinizdeki ürün bileşimine göre değişebilir. Gönderim tahminlerine hafta sonları dahil değildir.

Siparişim Nasıl Paketlenir?

Kargonuzun kalitesi bizim için bir önceliktir. Sanatsalbaski.com siparişinizi paketlerken maksimum özen gösterir. Arkalıklı pictures kuvvetlendirilmiş her resim için özel olarak imal edilen karton kutular içine konur. Resmi daha iyi korumak için üzerine onu kutudan ayıran koruyucu bir kağıt yerleştirilir.

Eğer Siparişim Hasarlıysa Ne Yapmalıyım?

Hasarlı bir sipariş aldığınız taktirde iade işlemlerinizin başlayabilimesi için aşağıdaki gönderim teslim alma işlemlerini takip etmeniz gerekmektedir: Paketinizi kargo personelinizin önünde açın. Siparişinizi hasar ve problemler için inceleyin. Bir hasar tespit ettiğiniz taktirde siparişinizi teslim almayın. Aynı kargo personeline geri verin. Sanatsalbaski.com siparişinizi yenilediği taktirde 2 iş günü içinde yeni bir gönderim yapar. Eğer yukarıdaki adımlar izlenmezse Sanatsalbaski.com siparişlerdeki hasarlarda sorumluluk kabul etmez.

Satın Aldığım Baskıyı İade Edebilir miyim?

Sanatsalbaski.com siparişte teknik bir problemden veya kendinden kaynaklanan gözlü görünür bir problem çıkma halinde 14 gün içinde ürünü iade eder ancak siparişi verenin gözünden kaçan pikselasyon, düşük çözünürlük veya düşük kaliteli dijital imge problemleriyle ilgili mesuliyet kabul etmez. Lütfen gönderim masraflarının iadesiz olduğunu hatırlatalım.

Benim Ülkeme Gönderim Yapıyor musunuz?

Siparişinizi gönderirken gönderim bilgileri sayfasında isim ve adres bilgilerinizi girin. Bu sayfada açılan listede ülkenizi belirtebilirsiniz. Eğer ülkeniz o listede yoksa ülkenize daha gönderim yapamıyoruz demektir.

Sanatsalbaski.com ile İlgili Diğer Sorular?

1. Kişisel Bilgilerimi Saklıyor musunuz?

Kişisel bilgilerinizi korumak ve katı bir gizlilik esası uygulamak prensibine bağlıyız. Kişisel bilgilerinizi işlemlerinizi etkin bir biçimde gerçekleştirmek için ve size daha kişiselleşmiş bir internet tecrübesi yaşatabilmek için alıyoruz. Bilgilerinizi üçüncü şahıslarla paylaşmıyoruz. Bir hesap açmış veya bültenimize üye olmuş iseniz zaman zaman size bültenin çıkış tarihleri, yeni ürünler vs ile ilgili mail atabiliriz. Eğer bu mailleri almak istemiyorsanız mailin altındaki aboneliği kaldır linkini tıklamanız yeterlidir. Bu linki tıkladığınız taktirde Sanatsalbaski.com size daha fazla bilgilendirme maili göndermez.

2. İnternet Siteniz Ödeme Yapmak İçin Emniyetli midir?

İnternet sitemizin güvenliği 128 bit SSL güvenlik sistemi tarafından korunmaktadır. Tüm kişisel ve banka bilgileriniz açısından tam güvenlikli bir alandır.

3. Vergi Ödeyecek miyim?

Bu ülkenize bağlıdır. Türkiye dışına gönderilen siparişler sınır vergilerine tabi olabilirler. Lütfen çıkabilecek vergilerden müşterimizin sorumlu olduğunu hatırlatalım. Bu konuda bilgi almak için ülkenizdeki danışma kanallarına başvurunuz.

Kullanım ve Satış Gizlilik ve Uyarılar Teslimat İade ve İptal
Yeni içeriklerimizden ilham almak ve kampanyalarımızı takip etmek istersen, bültene abone ol!
BİZE ULAŞIN : 0532 237 96 10 "All rights reserved" is a copyright formality indicating that the copyright holder reserves, or holds for their own use, all the rights provided by copyright law.