Sıkça sorulan Sorular

Sanatsalbaski.com nasıl çalışır?

Sanatsalbaski.com, fotoğrafçı, ressam ve illüstratörlerin dijital medyalar üzerindeki eserlerini, eşsiz bir kalitede, modern ve yenilikçi yöntemler ile basarak geleneksel sunum yöntemlerini kullanır ve sipariş edilen fine art baskıları sergilemeye hazır hale getirerek kullanıcıya ulaştırır.

Sanatsalbaski.com, eserlerinizin üretimini kendi belirlediğiniz format, ölçü, sunum şekli ve miktarda online baskı olarak satın almanıza olanak sağlar.

Online baskı hizmeti nedir?

Online baskı hizmeti, dijital formattaki eserlerinizi bir sisteme yüklemeyi, baskı için kağıdı, sunum için çeşitli opsiyonlardan birini seçerek sipariş vermenize dayanan bir sistemdir.

Sanatsalbaski.com’daki baskı tipleri nelerdir?

Sanatsalbaski.com baskı tipleri Fineart/Fotoğraf baskı, Kanvas baskı, Dipleks baskı, Poster baskı ve Portfolyo baskıdır.

Sanatsalbaski.com baskı için hangi baskı makinelerini kullanır?

Sanatsalbaski.com’da dijital inkjet baskı yapılan baskı makineleri:
• Epson Pro 20000
• Canon ProGraf Pro 4000
• Hp Latex

Sanatsalbaski.com hangi mürekkep çeşitlerini kullanır?

Sanatsalbaski.com, fineart ve fotoğraf baskılarda Ultrakrom teknolojisine sahip Epson Pro 20000 ve Canon ProGraf Pro 4000 geniş format baskı makineleri ile birlikte kullanılan uzun ömürlü, solmayan, renk ve canlılıklarını 120 yıl sürdüren mürekkepler kullanır. Poster ve Kanvas baskılarda ise HP Latex mürekkepler kullanılır.

Sistemlerinize renk kalibrasyonu yapılıyor mu?

Sanatsalbaski.com, kalibre ekranlarda, uygun kağıt profilleriyle ekran çalışmasını tamamlayarak baskı aşamasına geçer. Müşterilerimiz baskıda elde ettiğimiz renklerde son derece memnunlar.

Fotoğraf baskı kaliteniz nedir?

Sanatsalbaski.com tüm baskıları, 1440 dpi ve üzeri çözünürlükte, 8 veya 12 renk mürekkep sistemiyle yapar. Bu yüksek çözünürlük ve geniş mürekkep skalası, daha geniş bir renk evreni sağlar ve daha keskin, daha detaylı baskılar üretir.

Çözünürlük nedir ve neden önemlidir?

Çözünürlük, bir görselin ne kadar detaya sahip olduğunu belirten bir terimdir. Çözünürlük ne kadar yüksekse görüntü de o kadar bilgi içerir. Dijital bir görselden bahsederken çözünürlüğü 1600x1200 px demek, görsel 1600 yatay ve 1200 dikey renk noktasına (pixele) sahip demektir. Daha çok nokta (pixel), daha yüksek çözünürlük manasına gelir. Örneğin 8”x10” ve inch başına 300 pixel çözünürlüğü olan bir görsel yine 8”x10” ve inch başına (dpi: dots per inch) 150 pixel çözünürlüğü olan bir görselden daha yüksek bir çözünürlüğe sahiptir.

Pixel nedir?

Pixel, İngilizce “görüntü elementi” anlamına gelen “picture element”in kısaltmasıdır. Bilgisayar ekranında görüntülenebilen en küçük noktaya denir. Inch başına nokta (dpi: dots per inch) ya da inch başına pixel (ppi: pixel per inch) kimi zaman birbirinin yerine kullanılmaktadır. Fakat yazıcılar açısından ikisinin manası değişiktir.

Baskılarımda çözünürlük sorunu yaşar mıyım?

Sanatsalbaski.com, siparişiniz sonrası, görsellerinizi baskıya uygunluk açısından dikkatlice kontrol eder. Görselinizi, talep ettiğiniz boyuta getirince bir dağılma (pixelleşme) yaşarsa, bu durumu toparlamak için “profesyonel büyütme algoritması” uygulayan yazılımlar ile denemeler yapar. Yazılım, 3-4 saatlik bir geliştirme yaparak, çoğu durumda başarılı sonuç verir. Uygulama sonrası dosya boyutu, renk doygunluğu gibi sebeplerle sorun devam ederse, mümkünse bu görselin daha büyük bir versiyonunu göndermenizi ya da alternatif bir görsel seçmenizi önerir. Tercih etmezseniz paranız geri iade edilir.

Dosyalarımı hangi formatta yüklemeliyim?

TIFF vs. JPEG JPEG “Joint Photographers Experts Group” adındaki bir topluluğun baş harflerinden gelen, kayıplı bir dosya formatıdır. “Kayıplı” ifadesi, daha küçük boyutlu ve aslına eş olmayan dosya üreten matematiksel bir işlemi anlatmak için kullanılan bir terim. Bir görsel JPEG formatında her kaydedildiğinde içerdiği bilgi sıkıştırılır ve görsel tekrar açıldığında sıkıştırılmış bu veri baz alınarak tekrar oluşur. Bu aşamalarda orijinal veride kayıplar yaşanır. Bu sebeplerle JPEG, görselin son halini kaydetmek için uygun fakat görseli düzenlemek için tercih edilen bir format değildir.


TIFF İngilizce “Tag Image File Format” teriminin kısaltmasıdır. Kayıpsız, esnek ve düzenlenebilir olması sebebiyle dijital imajlar için en sık kullanılan formatlardan biridir. Etiketler (tag) kullanarak tek bir dosyada birden fazla görüntüyü ve veriyi barındırabilir. Yüksek renk derinliği içeren görseller için uygun olan bu format Photoshop, GIMP gibi görüntü işleme programlarınca da desteklenir.

Sanatsalbaski.com, baskı için öncelikli olarak TIFF formatını tercih eder. Mümkünse RAW/DNG gibi en esnek formatlarda çekilmiş ve işlenerek TIFF kaydedilmiş bir dosya en doğru sonucu verir. Bu şekilde kaydedilen ve veri kaybetmemiş, hasar görmemiş görsellerinize kâğıt profillerimizi ekleyerek verimli bir kalibrasyon işleminden geçirebiliyoruz.

Yükleyebileceğim en yüksek dosya boyutu nedir?

Sanatsalbaski.com web sunucusu 200 MB’a kadar dosya kabul edebilmektedir. Eğer daha büyük boyutta dosya göndermek isterseniz, ürünler menüsü altında yer alan “Özel Teklif Al” formumuzu kullanarak veya ücretsiz bulut servisleri (wetransfer.com, dropbox.com, Google Drive gibi aracılığıyla gönderebilir ya da info@sanatsalbaski.com adresine gönderebilirsiniz.

Baskı için 35 mm dia veya negatif uygun mudur?

Film formatındaki görsellerinizden baskı alabilmeniz için önce dijital formata çevirmeniz yani filmlerinizi taratmanız gerekmektedir. Bu hizmeti almak için dilerseniz filminizi atölyemize getirebilirsiniz. Detaylar için info@sanatsalbaski.com adresine yazabilirsiniz.

Baskıya hazır dosya nedir?

Baskıya hazır dosya, Sanatsalbaski.com sisteminde basılmak üzere sizin tarafınızdan hazırlanmış dijital dosyalardır. Dosyalarınızın baskıya hazır olarak kabul edilebilmesi için aşağıdaki koşullara uygun olması gerekir: •Renk modu RGB ve renk evreni Adobe RGB 1998 olmalı •100-300 dpi çıkış boyutlarında olmalı •8 bit olmalı, katman (layer) içermemeli •En yüksek kalite JPEG ya da sıkıştırılmamış TIFF formatında olmalı •Dosya adı en fazla 30 karakter içermeli

Dosya boyutu konularındaki sorularınız için info@sanatsalbaski.com adresine yazabilirsiniz.

Fine art baskı nedir?

Fine art baskı, asitsiz ve %100 pamuk tabanlı, özel kağıtlar üzerine yapılan, müze kalitesinde ve uzun ömürlü, sanat eseri baskılarına en uygun baskı tekniğidir.

Fine art fotoğraf kağıtlarının diğer kağıtlardan farkı nedir?

Fine art kağıtlar, asitsiz, %100 pamuk tabanlı, 300 gram civarlarında, uzun ömürlü ve müze kalitesinde baskıya izin veren, uygun nem ve sıcaklık şartları sağlandığında 100-150 yıl ömür biçilen özel kağıtlardır. Geniş gamutlu (insan gözünün görebileceği renk yelpazesi) olmaları sayesinde gerçekçi ve canlı baskılar alınabilmektedir.

Kanvas baskı nedir?

Kanvas, İngilizce’de tuval anlamına gelen “Canvas” kelimesinin Türkçe karşılığıdır. Dijital ortamda bulunan bir çalışmanın, dijital baskı teknikleri kullanılarak kanvas bez/kumaş üzerine uygulanması ve çoğaltılması işlemine kanvas baskı denir.

Dipleks baskı nedir?

Dipleks baskı (Diasec ya da pleksi sandviç olarak da bilinir.) sunumda keskin hatlı, sade ve şık bir görünüm sağlayan sıradışı ve avangard bir fotoğraf baskı sistemidir. Dipleks baskıda parlak Ultra Parlak Fotoğraf kağıdı üzerine basılan görsel, 4 mm kalınlığında dibond plakaya yerleştirilerek, 3 mm pleksi malzemeye elastik ultra-clear UV (ultra şeffaf) silikon ile yapıştırılır ve bir sandviç haline getirilir. Böylece esnemeyen, sağlam bir yapı elde edilir. Dipleks (diasec) baskı, bakan göz üzerinde ekstra parlaklık ve üç boyut etkisi bırakır. Sırt ve görsel arasındaki yansıma önlenerek parlak ve şık bir sunum sağlanır.

Dipleks baskının avantajı nedir?

Dipleks baskılar, baskının önünde kullanılan pleksi ve arkasındaki dibond malzeme ile sandviç prensibiyle üretildiğinden son derece sağlam, deformasyon riski düşük ve esnemeyen üretimler elde edilir. Öndeki şeffaf pleksi sayesinde ekstra parlaklık ve üç boyut etkisi, parlak ve şık bir görünüm sağlar.

Poster baskı nedir?

Modern posterin tarihi, bildiğimiz haliyle, baskı endüstrisinin renkli litografiyi mükemmelleştirdiği ve seri üretimi mümkün kıldığı 1840'lara ve 1850'lere dayanır. Uzun yıllar bir fikrin, ürünün veya olayın geçici tanıtımını yapmak amacıyla kamusal alanlara yerleştirilmek üzere üretilen bu baskı türü, 1890’larda Avrupa’ya yayılarak sanatçıların dikkatini çeker. Poster endüstrisi, kendilerini desteklemek için gelir kaynağına ihtiyaç duyan çok sayıda hevesli ressamın kullanımıyla kısa sürede sanat alanına sızmış olur. Düşük maliyeti sebebiyle eser röprodüksiyonları ve duvar dekorasyonu için kullanılan poster baskı, günümüzde özellikle yeni nesil sanatçılar tarafından limitli edisyonlar için sıklıkla tercih ediliyor.

Portfolyo baskı nedir?

Portfolyo, bir sanatçının eserlerini sunmak için kullandığı tüm materyallerdir. Sanatçı, eserlerini dijital bir sunum dosyası haline getirebileceği gibi basılı olarak da bir portfolyo dosyası hazırlayabilir. Sanatsalbaski.com, portfolyosunu oluşturmak & düzenlemek isteyen herkes için portfolyo baskı seçeneği sunar. Baskılarınız için A4 ve A3 olmak üzere iki ölçü için iki tipte kutu sunar. Baskılarınızı A4 ölçülerinde 6, 12 ya da 18’li adetler halinde veya A3 ölçülerinde 3, 6 ya da 12’li adetler halinde seçeceğiniz kutu ile birlikte sipariş verebilirsiniz.

Sınırlı basım (limited edition) nedir?

Sınırlı basım (limited edition), sanatçının belirlediği sınırlı sayıda yapılan baskıdır. Sonradan daha fazla baskı yapılamaz. Sınırlı basımlarda her nüsha (edisyon) sertifikalı olarak basılır ve bu sertifikalar sanatçı tarafından imzalanır. Her bir nüsha numaralıdır. Örneğin, 10/150 diye numaralandırılmış bir nüsha, 150 nüsha ile sınırlandırılmış bir baskının 10. nüshasıdır. Sınırlı basım ile her bir nüshanın eşsizliği teminat altına alınır.

Sınırsız basım (open edition) nedir?

Sınırsız basım (open edition), numaralandırılmamış röprodüksiyonlardır. Bir resmin veya fotoğrafın sınırsız basımı önceden belirlenmiş bir sayıda basılmaz fakat yine de her bir nüsha sanatçı tarafından imzalanabilir.

Aslına uygunluk sertifikası (certificate of authenticitiy) nedir?

Aslına uygunluk sertifikası (certificate of authenticity), sanatçının imzasıyla gelir ve her bir baskı nüshasının aynı baskı standartlarına göre hazırlandığını, baskının taahhüt edilen basım sayısında kaçıncı nüsha olduğunu belirtir. Ayrıca, sertifikada baskının hangi kağıda ve nasıl bir teknikle yapıldığı da belgelenir.

Baskılarımın ömrü ne kadar?

Baskı kalitesinin korunması ve baskının ömrü, teşhir koşullarına, ışık yoğunluğuna, nem oranına, atmosfer koşullarına ve baskı sonrası işlemlere göre değişkenlik gösterir. Uygun şartlarda (%40-60 bağıl nem, 15-25 °C) saklandığında fineart baskılar için 100 yıl, fotoğraf baskılar için 50-60 yıl, poster ve kanvas baskılar içinse yine 10 yıl kadar ömür biçilmektedir.

Baskılarımı nasıl korumalıyım?

Fine art baskıları;

• Mümkün olduğunca direkt güneş ışığına maruz bırakmadan,
• Özellikle ön yüzüne basınç uygulamadan,
• Asılmıyor ise asla üst üste yığın halinde tutmadan,
• Sürekli değişen ısıda veya rutubetli ortamlarda tutmadan (banyo, balkon gibi),
• Kalorifer ya da soba gibi ısıtıcıların üstüne asmadan, 100 yılı aşkın bir süre parlak ve keskin kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Baskılarım suya dayanıklı mı?

Baskılar ıslak ya da nemli bir bezle temas ettirilmemeli, yüzeyinde leke ya da hasar bırakacak hiçbir materyalle işlem görmemelidir.

Fiyatlarınızı nasıl öğrenebilirim?

Fiyatlarımız seçeceğiniz kağıt, baskı türü, sunum tipi ve boyuta göre değişkendir. Satın alacağınız ürünün fiyatını tam olarak öğrenmek için aşağıdaki basit adımları izleyebilirsiniz.

• Bir ya da birden fazla görselinizi, www.sanatsalbaski.com sitemizin ana sayfasında bulunan “Görsel/Fotoğraf Yükle” butonunu tıklayarak yükleyin.
• Yükleme sonrası karşınıza açılan modülde adım adım boyutlandırma, baskı/ürün, kağıt tipi, sunum tipi ve varsa kenar boşluğu tercihlerinizi seçin.
• Boyutlandırma bölümünde belirtilen standart ölçüler dışında bir eseriniz varsa, bu adımın altındaki “özel ölçü” kutucuklarını kullanarak kısa ya da uzun kenar belirtebilirsiniz. Diğer kenarı görselinizin oranına göre sistem otomatik belirler.
• Tüm tercihleriniz bittiğinde ürününüzün fiyatı ve üç boyutlu genel görünümü modülde belirtilecek.
Ayrıca tüm opsiyonları toplu olarak görmek ister ya da genel bir fiyat bilgisi edinmek isterseniz, sitemizdeki “Ürünler” sekmesinin altındaki "Fotoğraf Baskı Fiyatları" sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Siparişinizi takip edebilmeniz için sisteme giriş yaptıktan sonra menüdeki “sipariş takip” yazısına tıklayınız.

Siparişim nasıl paketlenir?

Sanatsalbaski.com, siparişinizi paketlerken maksimum özen gösterir. Tüm baskılar ve sunumlar, koruyucu pelür kağıtları ile birlikte paketlenir. A4 ve daha küçük ölçüdeki baskılarınız koruyucu kartonlar arasında düz şekilde paketlenirken, daha yüksek ölçüdeki tüm baskılar karton tüpler içinde gönderilir. Tüm çerçeve ve diğer sunumlar, özel karton kutulara konur ve tüm paketlerin dışına balonlu naylon kaplanır.

Siparişim ne kadar zamanda gönderilir?

Kargo süreli için: •Ortalama Teslimat Aktarma Zamanları -Türkiye için: Üretimden 2-3 gün sonra •Ortalama Teslimat Aktarma Zamanları - Kıta Avrupası ve Diğerleri için: Üretimden 3-7 gün sonra Standart gönderim (Türkiye), baskıdan 2-5 iş günü sonra, Kıta Avrupası ve diğer bölgelere baskıdan 3-7 iş günü sonradır.

Paketimin içine bir hediye notu yazabilir miyim?

Ödeme sayfasında siparişinizin hediye olduğunu belirtebilir, ayrı bir ücret ödemeksizin hediye notu yazabilirsiniz.

Siparişim hasarlı gelirse ne yapmalıyım?

Hasarlı bir sipariş aldığınızda, iade işlemlerini başlatmanız gerekir. Siparişinizi iade edebilmeniz için aşağıdaki gönderim teslim alma işlemlerini takip etmeniz gerekir:

Siparişimi nasıl iade edebilirim?

Sanatsalbaski.com ürünü hatalı göndermesi, ürün üretilirken teknik bir problem oluşması veya üretimden kaynaklanan gözlü görünür bir problem çıkması halinde 14 gün içinde ürünü iade etme hakkınız vardır. Böyle bir durumda lütfen iade koşullarını görüşmek için müşteri temsilcimizle irtibat kurunuz. Yanlış gönderim durumunda yeni gönderimin masrafını sanatsalbaski.com üstlenir.

Sanatsalbaski.com, her bir siparişin üretimine çok özen göstermektedir ve siparişlerin kargo esnasında zarar görmeyecek şekilde özenle paketlemektedir.

• Paketinizi teslim alırken hasar kontrolü yapmak sizin sorumluluğunuzdadır.

• Siparişinizi kargo görevlisinin önünde açar ve yine kargo görevlisinin önünde hasar ve problemler için kontrol ettikten sonra eğer bir problem tetkik ederse aynı kargo görevlisiyle geri gönderebilirsiniz

• Yaşadığınız problemle ilgili sanatsalbaski.com müşteri temsilcisi ile irtibat kurabilir.

• Yukarda anlatılan kurallara uyulduğu taktirde sanatsalbaski.com hasarlı ürünü geri alıp size yeni bir gönderim çıkartır. Aksi taktirde sanatsalbaski.com’un ürünler ile ilgili herhangi bir sorumluluğu yoktur.

Hangi durumda iade hakkı geçerli değildir.

Ancak aşağıda belirtilen durumlar için, baskılarınız veya siparişleriniz sizin tarafınızdan kullanılmamış/istifade edilmemiş olsa dahi, iade hakkınız bulunmamaktadır :

• Siparişinizi oluştururken yaptığınız hatalarından meydana gelen (yanlış boyutlandırma, hatalı baskı tipi seçimi, hatalı kağıt seçimi, hatalı çerçeve seçimi ve benzeri) durumlarda sanatsalbaski.com iade ve değişim kabul etmemektedir. •Siparişinizi oluştururken kullandığı görseldeki pikselasyon, düşük çözünürlük veya düşük kaliteli dijital imge problemleriyle ilgili mesuliyet kabul etmez ve bu durumlarda sanatsalbaski.com iade ve değişim kabul etmemektedir. •İade hakkı kullanımı mümkün olan hallerde, iade süresi içinde baskıyı, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanmadığınız takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalar sizin sorumluğunuzdur. Buna göre, iade tarihine kadarki süreçte baskınızın teknik özelliklerine ve işleyişine uygun bir şekilde kullanılmamasından ötürü baskınızda değişiklik veya bozulma olursa iade hakkınızı kaybedebilirsiniz.

Sanatsalbaski.com, siparişinizi yenilediği takdirde 2-5 iş günü içinde yeni bir gönderim yapar.

Benim ülkeme gönderim yapıyor musunuz?

Kıta Avrupası ve diğer ülkelere gönderim yapmaktayız. Standart siparişinizi oluşturduktan sonra bize adres detaylarını ulaştırmanız gerekmektedir. Müşteri temsilcimiz ülkeye özel kargo fiyatı çalışıp size bilgi verecektir.

Kişisel bilgilerimi saklıyor musunuz?

Bu konuda detaylar için “Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Aydınlatma Metni” ve “Çerez Politikası” metinlerimizi okumanızı rica ederiz.

İnternet siteniz ödeme yapmak için emniyetli midir?

Sanatsalbaski.com websitesi, tüm kişisel ve banka bilgileriniz açısından tam güvenlikli 128 bit SSL güvenlik sistemi kullanan PAYTR ödeme sistemini kullanmaktadır